آموزش تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی

آنچه در این مقاله میخوانید
  آموزش تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی

  تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی از جمله اقدامات چالش برانگیز اما در عین حال مفید برای تمیز کردن آب موجود در این نوع استخرها است. استفاده از کلر به عنوان متداول‌ترین روش تصفیه آب استخر شناخته می‌شود که مصرف آن در غلظت‌های بالا جهت تصفیه آب استخر اثرات مخربی بر سلامت شما خواهد داشت. استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه آب استخر نه تنها موجب ایجاد آلرژی، حساسیت‌های پوستی، تحریک چشم و مشکلات تنفسی می‌شود، بلکه برای محیط زیست نیز بسیار مضر است. از این رو استفاده از روش‌های تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی در میان صاحبان این استخرها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. برای تصفیه غیر شیمیایی آب استخر بادی چندین روش ساده اما کاربردی وجود دارد که با استفاده از آنها به راحتی می‌توانید آب استخر خود را تصفیه نمایید. در ادامه این مطلب اهمیت تصفیه آب استخر بادی را مورد بررسی قرار داده و روش‌های تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی را نیز به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

  اهمیت تصفیه آب استخر بادی

  عدم تصفیه ناکافی و نامناسب آب استخر بادی نه تنها برای سلامتی شما بلکه برای استخر و تجهیزات آن نیز مضر است. به عنوان مثال تنظیم نادرست PH آب استخر موجب تحریک پوست و کاهش اثر ضد عفونی کننده‌ها می‌شود. اگر آب استخر بادی خود را به موقع تصفیه نکنید، آلودگی‌ها و باکتری‌های موجود در آن تکثیر شده و به سلامت شما و البته استخرتان آسیب وارد می‌کند. تصفیه آب استخر بادی موجب افزایش کیفیت آب، بهبود سطح بهداشت (در صورت استفاده همزمان چندین نفر از استخر) و از بین رفتن امکان تکثیر باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مخرب در آن خواهد شد. بنابراین برای آنکه در استخری کاملا بهداشتی و عاری از هرگونه آلودگی شنا کنید، حتما باید نسبت به تصفیه مرتب و به موقع آب آن اقدام نمایید. برای خرید تصفیه کننده وشفاف کننده آب استخر بادی بر روی لینک کلیک نمائید.

  روش های تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی

  همانطور که اشاره کردیم، برای تصفیه آب استخر بادی علاوه بر روش‌های متداول همچون کلر همچنین می‌توانید از روش‌های غیر شیمیایی نیز استفاده کنید. کلر رایج‌ترین ماده برای تصفیه آب استخرها شناخته می‌شود که استفاده گسترده از این ماده شیمیایی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن برای سلامت انسان خطرناک است. کلر حتی در سطوح مناسب نیز می‌تواند در برخی افراد باعث ایجاد بثورات و آلرژی شود. از این رو بهتر است برای تصفیه آب استخر بادی خود از کلر استفاده نکرده و از روش‌های جایگزین برای انجام این کار استفاده نمایید. برخی از روش‌های تصفیه استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی شامل:

  پمپ تصفیه آب استخر اینتکس

  استفاده از پمپ تصفیه آب استخر اینتکس به عنوان یکی از ساده‌ترین روش‌های تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی شناخته می‌شود که در دو نوع شنی و فیلتری موجود است.


  بیشتر بخوانید: روش های تمیز نگه داشتن آب استخر بادی اینتکس


  استفاده از پمپ تصفیه آب استخر اینتکس

  نمک

  استفاده از نمک نیز روشی مناسب برای تصفیه آب استخر است که مصرف آن مزایای بسیاری همچون عدم سوزش چشم و آسیب به پوست، التهاب، حساسیت و خارش را به همراه دارد. برای تصفیه آب استخر با استفاده از نمک بهتر است از دستگاه ضدعفونی استخر با نمک استفاده کنید تا نمک به میزان مناسب و کافی در آب حل شود.

  ازن زنی

  استفاده از دستگاه ازن ژانراتور یکی دیگر از روش‌های تصفیه آب استخر بادی است که دارای خاصیت ضدعفونی بالایی بوده و معمولا در کنار کلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما به راحتی می‌توانید یک دستگاه ژنراتور ازن در استخر بادی خود نصب کنید تا علاوه بر کاهش میزان کلر مصرفی شما در استخر همچنین به تجزیه آلاینده‌های آلی نیز کمک کند.

  کاهش دمای آب

  کاهش دمای آب به سردتر از حد معمول به کند شدن روند رشد باکتری‌ها و جلبک‌ها کمک می‌کند. بسیاری از این میکروارگانیسم‌ها در محیط های گرم، رشد کرده و تکثیر می‌شوند. دمای پایین آب همچنین سرعت واکنش مواد شیمیایی با یکدیگر یا پوست انسان را کاهش می‌دهد. بنابراین در حالی که کاهش دما یک راه حل کامل برای تصفیه آب نیست، قطعا می‌تواند مقدار کلر مصرفی شما را کاهش دهد. اشکال اینجاست که شنا کردن راحت در آب سرد برای برخی افراد دشوار است و روشی که برای کاهش دمای آب اتخاذ می‌کنید نیز تا حد زیادی به آب و هوای بیرون بستگی دارد؛ یعنی اگر آب و هوا گرم و مطبوع باشد می‌توانید سراغ چیلر استخری بروید اما اگر هوای بیرون سرد باشد، می‌توانید هوادهی یا اکسیژن رسانی را از طریق فواره‌ها انتخاب کنید. اگر آبگرمکن نصب کرده‌اید، سطح ترموستات را پایین بیاورید، بخاری‌ها و چیلرها در مقایسه با سایر گزینه‌های تجهیزات استخر بسیار گران هستند.


  بیشتر بخوانید: طول عمر استخر بادی اینتکس چقدر است؟


  تصفیه آب استخر با استفاده از نمک

  PHMB

  پلی هگزامتیلن بیگوانید یا PHMB توسط برندهای خاصی مانند Baquacil و Softswim به عنوان یک محلول جایگزین موثر برای کلرزنی توسعه یافته است. این ماده پایدارتر از کلر بوده و تحت تأثیر نور خورشید قرار نمی‌گیرد، بنابراین نیازی به تثبیت کننده ندارد. این ماده همچنین چشم و پوست را تحریک نمی‌کند و باعث خوردگی دیواره و کف استخر بادی شما نیز نمی‌شود. با این حال، PHMB گران‌تر از کلر است و همچنین، هنگام شنا، پوست یا لباس شنای شما نباید اثری از کلر داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است با PHMB واکنش نشان دهد.

  نور فرابنفش

  برای تصفیه آب استخر بدون استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید از نور UV و ترکیب کلر در ترکیب استفاده کنید. نور ماوراء بنفش به عنوان یک ضدعفونی کننده عمل می‌کند و اکثر میکروب‌های موجود را در استخر از بین می‌برد. در حالی که کلر اثر باقی مانده را حفظ می‌کند، نصب یک سیستم نور فرابنفش در استخر می‌تواند مقدار کلر مورد نیاز شما را کاهش دهد.

  اولترافیلتراسیون

  اولترافیلتراسیون یکی دیگر از روش‌های تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی است. روش اولترافیلتراسیون شامل استفاده از یک غربال ریز برای حذف میکروب‌های بسیار کوچک پس از انجام فیلتر اولیه است. با استفاده از حداقل مقدار مورد نیاز کلر در استخر تمامی ذرات معلق، مواد آلی و باکتری‌ها توسط این فیلتر جمع آوری و به بیرون پرتاب می‌شوند. این سیستم شامل لوله‌های فیلتر با غشاهای بسیار نازک است که آب در یک حلقه گردشی با فشار کم به آن‌ها منتقل می‌شود. این غشاها دارای منافذ بسیار نازکی نیمه تراوا هستند که از طریق آن مواد ضدعفونی کننده ضروری و نمک‌های خاص، مجددا به داخل استخر نفوذ می‌کنند. بنابراین، آب بدون استفاده از مواد شیمیایی تصفیه می‌شود.


  بیشتر بخوانید: چسب تعمیرات استخر بادی چیست؟


  تصفیه آب استخر بادی با استفاده از اولترافیلتراسیون

  سخن پایانی

  تصفیه آب استخر بدون استفاده از مواد شیمیایی و کلر را می‌توان به روشی سازگار با محیط زیست و بدون تولید ضایعات شیمیایی در نظر گرفت. با استفاده از روش‌هایی همچون نمک زنی، استفاده از پمپ تصفیه اینتکس، کاهش دمای آب و سایر روش‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم به راحتی و بدون استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید آب استخر بادی خود را بدون آسیب به بدنه استخر و خطرات احتمالی ناشی از کلرزنی، تصفیه و ضدعفونی نمایید.

  سوالات متداول تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی

  روش های تصفیه آب استخر بادی بدون استفاده از مواد شیمیایی کدام است؟

  پمپ تصفیه آب استخر اینتکس

  استفاده از نمک

  ازن زنی

  کاهش دمای آب

  پلی هگزامتیلن بیگوانید یا PHMB

  نور فرابنفش

  اولترافیلتراسیون

  چرا تصفیه آب استخر بادی بسیار مهم است؟

  تصفیه آب استخر بادی بسیار مهم است زیرا آب در این استخرها ممکن است با باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر آلودگی ها آلوده شود. اگر آب استخر تصفیه نشود، می تواند باعث بیماری هایی مانند انواع عفونت های پوستی، اختلالات گوارشی، بیماری های تنفسی و آلرژیک شود.

   

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  محصولات جدید

  مقالات مرتبط